Kondensāta veidošanās

Kondensāta rašanās

Kondensācija ir fizisks ūdens pārejas process no gāzveida stāvokļa uz šķidru stāvokli. Kondensāta rašanos un izvadīšanu regulē trīs parametri:

  • Gaisa temperatūra;
  • Gaisa mitrums;
  • Gaisa tilpums.

Stiklapaketes aizsvīšana istabas pusē – zīme, ka stikla pakete ir aukstākā virsma telpā. Saskaroties ar auksta stikla virsmu, ūdens no tvaikiem vispirms pāriet šķidruma formā, un tad, ja stikls tiek atdzesēts līdz negatīvai temperatūrai, ūdens pārvēršas ledus kristālos, veidojas sarma.

Risinājums: lai atbrīvotos no aizsvīšanas, nepieciešams paaugstināt stikla temperatūru vai samazināt mitrumu.

Ekspertu viedoklis

Logu standarti neregulē kondensāta veidošanos, jo šī parādība ir atkarīga no ārējo faktoru kopuma: iekštelpu gaisa mitruma (parasti virs 35-40%), logu konstrukcijas savienojumu īpašībām, nepietiekamas gaisa konvekcijas virs iekšējā stikla (aiz plašās palodzes, nepareizas apkures ierīču uzstādīšanas) utt.

NORMĀLS MITRUMS

Normāls telpas mitrums ir:

TemperatūraMitrums
mazāk par 120C60-75%
12-240C50-60%
virs 240C30-50%

Stikla virsmas aizsvīšana ir saistīta ar liekā mitruma klātbūtni telpā. Šī parādība regulāri notiek ne tikai dzīvojamās, bet arī sabiedriskās ēkās.

Mitrums ir dabisks cilvēka darbības rezultāts. Katru dienu mēs zaudējam līdz 2 litriem ūdens sviedru veidā. Šis mitrums uzkrājas gaisā un, sasniedzot kritisko punktu, kondensāta veidā nosēžas uz telpas aukstākajām vietām.

Stikla virsma ir vieta, kur visbiežāk novērojams kondensāts. Tvaiki ēdienu gatavošanas laikā ir viens no biežākajiem kondensāta cēloņiem virtuvē.

KONDENSĀTA AVOTI

  • cilvēka elpa,
  • ēdienu gatavošana,
  • drēbju žāvēšana,
  • telpaugi,
  • akvārijs,
  • mājdzīvnieki,
  • citi mitruma avoti.

KONDENSĀTS BĪSTAMS UN NAV BĪSTAMS

Kondensāts pats par sevi nav bīstams. Tas ir mitrums, kas, mainoties videi, iztvaiko bez pēdām. Cita lieta, kad mitrums ir pastāvīgs un kļūst par vidi nevēlamu bioloģisko dzīvības formu rašanās un attīstībai mājā.

Ko nedrīkst pieļaut?

Pastāvīgi augsts mitrums loga zonā izraisa mikroorganismu un sēnīšu attīstību. Sēnīšu sporas, kas apmetušās uz ķieģeļiem un koka, ieaug dziļi materiālā. Laika gaitā melnā pelējuma izplatība var kļūt par īstu katastrofu.

Sēne negatīvi ietekmē cilvēka ķermeni un rada reālus draudus cilvēkiem, kuri ir uzņēmīgi pret to.

Jūs varat atrisināt pelējuma problēmu, kas jau parādījās, apstrādājot skartās vietas ar īpašiem pretsēnīšu dziļas iedarbības līdzekļiem. Mūsdienās sēnīšu sporu iznīcināšanai gaisā var izmantot lielu skaitu preparātu: no dārgām iekārtām līdz lētām svecēm.

MELNAIS PELĒJUMS UZ LOGIEM UN AILĒM: KĀ ATBRĪVOTIES?

VEIDI, KĀ CĪNĒTIES AR KONDENSĀTU

  1. Ventilācija un vēdināšana.
    Mitrā iekštelpu gaisa aizstāšana ar sausāku āra gaisu ir vienkāršs un ikvienam pieejams veids, kā atbrīvoties no kondensāta. Lai to izdarītu, ir jābūt atvērtiem diviem vai vairākiem logiem vai jāieslēdz piespiedu ventilācija. Visefektīvākā ir “zalves vēdināšanas metode”, kad visus  logus atver plaši un vienlaicīgi uz 3-10 minūtēm. Mitrums telpā šajā īsajā laika periodā tiks atjaunots līdz normālai vērtībai 50%, bet virsmas nepaspēj adzist un siltuma zudumi ir minimāli. Savukārt, loga atvēršana ventilācijas vai mikroventilācijas pozīcijā ir mazāk efektīva, jo nepieciešams vairāk laika, lai mitrs gaiss tiek nomainīts un pa šo laiku virsmas stipri atdziest un telpā paliek auksti.
  2. Apsildāma zona pie loga.
    Ja pie loga ir centrālās apkures radiators – pārbaudiet, vai tas ir pietiekami silts (60 grādi pēc celsija tiek uzskatīti par normu).
  3. Atbilstoša stikla pakete
    Zemas emisijas stikla pakešu logi, cilvēki arī sauc: ar siltiem stikliem vai ar selektīvo pārklājumu – tie ir mazāk jutīgi pret temperatūras izmaiņām speciālā pārklājuma dēļ, tie svīst daudz mazāk.

    STIKLA PAKETES UN TO ĪPAŠĪBAS

  4. Palodzes frēzēšana.
    Dažkārt plata palodze bloķē siltā gaisa piekļuvi loga stiklam, tāpēc tas atdziest un kondensē mitrumu. Ja jums ir plata palodze un uz loga ir sarma, problēmu varat atrisināt, palodzē izveidojot caurumus gaisam no radiatora uz logu.
    Plastmasas palodzes gadījumā caurumus var nosegt ar dekoratīvu režģi.
  5. Likvidējiet mitruma avotu.
    Vannas istaba un virtuve dzīvoklī ir telpas ar visaugstāko mitrumu. Arī mitrums mājā palielinās, ja ir bagātīgi laistīti augi un atvērti ūdens trauki (piemēram, akvārijs). Novēršot augsta mitruma avotu – jūs novērsīsiet kondensātu.
  6. Hermetizējiet šķirbas.
    Hermetizējiet šķirbas, kas dzesē stikla virsmu un visu logu. Bieži kondensāts mazinās, ja tiek noņemtas caurpūšanas – no vērtnes vai loga perimetra. To dara regulējot piespiešanu, mainot blīvgumijas, pievienojot papildus piespiešanās punktus furnitūrai un hermetizējot un siltinot šķirbas loga perimetrā.

NAV PIEŅEMAMS: aizsvīdums stikla paketes iekšpusē

Kondensāts un vēl jo vairāk – mitrums stikla paketes iekšpusē norāda uz paketes hermētiskuma bojājumu, un to nevar salabot.

Vai ir iespējams nomainīt vienu stiklu stiklapaketē?

NAV PIEŅEMAMS: mitruma parādīšanās logu ailēs

Kondensāts uz logu ailēm telpas iekšpusē liecina par nepietiekamu ārējā un iekšējā loga perimetra izolāciju. Risinājums: logu aiļu demontāža, siltināšana un hidro un tvaika izolācijas materiālu montāža no telpas puses vai montāžas šuves siltināšana un hidroizolācija no ārpuses.